SPRÁVNÉ ZÁKLADY CIHLOVÉHO DOMU:
VLASTNOSTI
Jakýkoli základ musí být pevný a spolehlivý, protože je navržen tak, aby rovnoměrně rozložil zatížení hmoty konstrukce na zemi. A jeho hlavním úkolem je držet konstrukci během provozní doby bez poškození, poklesu a prasknutí.
Stavba základů pro cihlový dům vyžaduje pečlivou přípravu. Prvním krokem je rozhodnutí o typu nadace. Je to deska, hromada a páska. Jakou možnost si vybrat, měli byste si vybrat z:
-
parametry půdy a hloubka mrazu;
-
reliéf vybrané oblasti;
-
umístění podzemní vody;
-
velikost a hmotnost budoucí stavby.
Je třeba poznamenat, že na základě těchto parametrů se provádí pečlivý výpočet parametrů budoucí podpory domu (rozměry a úroveň prohloubení). Současně s nesprávnými výpočty je třeba rozhodnout o materiálech základů pro jednopatrový cihlový dům, typu výztuže a také o potřebě instalovat výztužné upevňovací konstrukce.
JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ ZÁKLAD PRO CIHLOVÝ DŮM
Stavba základů cihlového domu je jednou z hlavních etap. Chcete-li si vybrat, musíte pochopit hlavní rozdíly mezi každým typem základů a nejlepší možností půdy pro jeho použití.
Pásový základ pro cihlový dům
Pásový základ – pevná betonová zeď, po obvodu uzavřená. Taková podpora slouží jako základ pro nosné a vnitřní stěny budovy.
Dnes je tento typ nejoblíbenější možností při výstavbě jedno- a dvoupatrových cihlových domů.
Mezi jeho hlavní výhody patří:
-
ekonomická spotřeba;
-
jednoduchost a rychlost výstavby;
-
možnost výstavby zdí pro suterén nebo suterén.
Pásový základ pro cihlový dům může být dvou typů.
-
Prefabrikované – lze vyrobit různými způsoby. Nejčastěji se používají železobetonové bloky, které jsou po instalaci bezpečně upevněny. Prefabrikovaný základ se doporučuje používat pouze pro malé domy nebo hospodářské budovy.
-
Monolitický – jednoduchá betonová konstrukce s vyztuženými prvky z oceli. Pro jeho stavbu se beton nalije do bednění.
Pokud jde o hloubku ponoru, oba tyto typy lze zasypat (do 2 m – ideální i pro dvou nebo třípatrové budovy) a mělké (do 75 cm – určené pro malé přístavky nebo vany).
Před výstavbou pásového základu je nutné provést řadu přípravných prací:
-
dokončit plán;
-
vyklidit oblast stavby;
-
vykopat příkop po obvodu vnějších stěn a v místech stěn;
-
pokud je v projektu suterén nebo suterén, je vykopána základová jáma;
-
vytvoření polštáře písku a štěrku na dně jámy s těsněním a hydroizolační vrstvou;
-
stavba dřevěného bednění;
-
upevnění výztužného pásu;
-
betonování;
-
demontáž bednění, položení hydroizolační vrstvy a zasypání prostoru mezi zemí a vnější stěnou základu zeminou.
Společnost „Stroy 17“ vám pomůže vybrat nejlepší možnost pro základ pro dům a postavit jej co nejdříve.
Prefabrikovaný pásový základ – foto
Monolitický pásový základ – foto
Pilotový základ pro soukromý dům
Nejlepší možností pro volnou půdu by byl pilotový základ s mříží pro cihlový dům.
Tento typ se staví zarážením pilot na pevnou zem a instalací silných podpěr ve formě sloupů. Za předpokladu, že pilotová verze základny je postavena se zpevňujícími podrážkami, může být použita také pro dvoupodlažní zděnou budovu.
Vzhledem k tomu, že moderní železobetonové konstrukce jsou dostatečně pevné, pilotový základ se stane spolehlivým základem i pro dvoupatrový dům. Pro uspořádání tohoto typu základů je zapotřebí těžké zvedací zařízení.
Deskový základ pro cihlový dům
Konstrukce takového základu je poměrně jednoduchá – je nutné vykopat jámu požadované hloubky a naplnit ji betonovou hmotou, aby se vytvořila silná deska. Spotřeba materiálu u tohoto typu základů je poměrně velká, což výrazně zvyšuje náklady na stavbu.
Současně, pokud je nutné postavit dům na místě s klesající nebo vzdouvající se půdou, pak dlaždicový základ poskytne potřebnou stabilitu budovy.
Je důležité si uvědomit, že u jednopatrového domu může být tloušťka betonové desky pouze 40 cm. To znamená, že vysoké náklady na beton jsou plně kompenzovány tím, že není potřeba kopat základovou jámu.
SPRÁVNÝ ZÁKLAD PRO DŮM: JAK VYBRAT
Pro výběr správných parametrů a typu základu je nutné vzít v úvahu řadu důležitých parametrů.
-
Hladina podzemní vody – je stanovena na základě umístění horních vrstev s vysokým obsahem vody. Aby se zabránilo deformaci a zničení budovy, musí být základ položen pod hladinu podzemní vody.
-
Za optimální pro výstavbu se považuje stav a druh zeminy, jakož i vlastnosti a struktura jednotlivých vrstev – písčité a kamenité zeminy. Pokud však musíte postavit dům na bažinaté nebo jílovité půdě, měli byste velmi pečlivě přistupovat k výběru typu základu.
-
Vlastnosti projektu, přítomnost suterénu nebo suterénu – je důležité si uvědomit, že některé typy nadací prostě neumožňují uspořádání suterénu. Proto je důležité přistupovat k řešení této problematiky komplexně.
-
Celkové zatížení stěn zděného domu – hodnota závisí na velikosti a počtu podlaží budovy. Pamatujte, že je to základ, který zajišťuje dlouhodobý a bezpečný provoz po mnoho let.
-
Velikost rozpočtu – vzhledem k tomu, že na moderním trhu existuje široká škála kvalitních materiálů za přijatelnou cenu, každý si bude moci vybrat pro sebe tu nejlepší volbu.
Znáte-li všechny tyto faktory a vlastnosti, můžete snadno vybrat typ základu a materiálu, ze kterého by bylo lepší jej postavit.
„STROY 17“ POMŮŽE VYBUDOVAT SPOLEHLIVÝ ZÁKLAD CIHLOVÉHO DOMU
Naše společnost je lídrem na stavebním trhu. Nabízíme celou škálu služeb od návrhu a pomoci při výběru umístění domu na místě až po veškeré potřebné stavební a opravárenské práce a papírování.
Naši specialisté se dobře vyznají ve všech existujících typech půd a možností základů. Vyslechnou všechna vaše přání týkající se budoucího domova, zanalyzují stav půdy a pomohou vám vybrat nejlepší variantu pro nadaci.
Kontaktujte nás, zrealizujeme jakoukoliv Vaši fantazii. Vyřešíme problémy jakékoli složitosti a pomůžeme vám postavit základy na jakémkoli typu půdy. Pracujeme pouze s vysoce kvalitními materiály, což nám umožňuje zaručit vysokou kvalitu práce.
Zavolejte nám, postavíme základy co nejdříve za nejlepší cenu.
Naše práce